poniedziałek, 24 października 2011

Czerwińsk nad Wisłą


To mała zapomniana przez turystów miejscowość, tu król  Jagiełło przekraczał Wisłę w drodze na Grunwald...
Wchodząc schodami od strony Wisły widać, że budowla jest niejednolita w swojej strukturze. Klasztor miał charakter obronny. We wnętrzu można zobaczyć największy w Polsce zespół romańskich fresków oraz  cudowny obraz matki Boskiej Czerwińskiej, odsłaniany w trakcie mszy św.  W portalu znajdują się kolumny, o które według legendy rycerze Jagiełły ostrzyli miecze. 


7 komentarzy:

 1. Bardzo ładne zdjęcia zrobiłaś z miejsca, w sumie historycznie, ważnego dla Polski. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcialam napisac ze ranny ptaszek z Ciebie bo wpis poniedzialkowy, ale spojrzalam na godzine i chyba napisze: hmmm zes sowa... bo dlug siedzisz w nocy!

  Fajne zdjecia, ciekawych miejsc, nie znam, tym bardziej milo obejrzec!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twój wpis oddycha historią. Dobre zdjęcia i fajnie dobrane do tej prezentacji Czerwińska. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czerwińsk to znane historyczne miejsce i ta historia jest bardzo związana z historią klasztoru kanoników regularnych.
  Bardzo ciekawe miejsce.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Zatrzymałem się tam kilka lat temu wracając z Mazur. Niestety kościół był zmknięty, więc mam tylko kilka zdjęć z zewnątrz. Szkoda, bo jest to jeden z cenniejszych kościołów w Polsce. Do tego przeszkadzały mi mury i pojemniki na śmieci. Myślałem, że może u Ciebie znajdę coś z wnętrza, ale na razie takich zdjęć nie pokazałaś.

  OdpowiedzUsuń
 6. wkraj -Wnętrz nie mam, bo trafiliśmy na pogrzeby. Ale gdybyś kiedyś był, możesz poprosić z tyłu, w zabudowaniach klasztornych. Otworzą, pokażą,oprowadzą. Tam zawsze bywa dużo młodzieży. Wnętrza niesamowite, i romańskie i barokowe. Robią wrażenie.
  Ołtarz bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń