poniedziałek, 18 lipca 2016

Dzielnica Holenderska w Poczdamie

   Pierwszy nasz spacer po Poczdamie to Dzielnica Holenderska. Prosto z hotelu przez Bramę Brandenburską doszliśmy do Kościoła św. Piotra i Pawła i tam pospacerowaliśmy między budynkami. Zbudowano je dla Holendrów w latach 1737 - 1742, którzy właściwie tu nie przybyli. Zamieszkali w nich wojskowi z rodzinami. Dziś znajdują się tu galerie, sklepiki z rękodziełem i restauracje.
Niestety wszystko "zamknęło się" się wcześnie i w dodatku wygaszono większość świateł. Jakoś tam mało turystycznie, choć lipiec...
Zresztą potem przekonaliśmy się wielokrotnie, że Poczdamowi chyba nie zależy na wieczornych spacerach turystów, zabytki nie są podświetlone, knajpki zamykane albo puste, fontannę przed hotelem wyłączano dosłownie i wodę i podświetlenie..chyba oszczędności.
Miejsce podobało mi się to miejsce. piękne oka, drzwi, wnętrza /zajrzałam do paru/, sufity, podłogi, stare połączono z nowoczesnością, ale ta pustka była jakaś smutna...


4 komentarze:

 1. Berlin i Poczdam, te miejsca wciąż przede mną. A było już tak blisko.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne te zdjęcie ze świnkami 😀

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że i tam chyba świnki popularne. W Wiedniu można kupić niemal wszystko w świnki, albo ze świnkami. Poczdam jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń