sobota, 1 listopada 2014

1 listopad....

Taki grób przyciąga moją uwagę od lat, co spowodowało, że tych dwoje ma taki nagrobek?
To wyjątkowe dni refleksji, spotkań, wspomnień i zadumy. Choć ja wolę wieczór Dnia Zadusznego, wtedy jest ciszej, spokojniej, inaczej. Przychodzą Ci, którzy czują taką potrzebę.

25 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że kiedyś rozwiążesz zagadkę.
  Wtedy opowiesz nam na swoim blogu.
  Przypuszczam, że będzie to bardzo romantyczna historia.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale chyba smutna. zadziwiające jest trwanie tego nagrobka, choć do okoła wiele grobów i to z polskimi napisami, a ten trwa..może to uczucie było tak wielkie? - czy to odpowiednie określenie?

   Usuń
 2. Jestem również ciekawy. Ale masz chyba rację, że może być to smutne rozwiązanie. Pięknie wyglądają te wszystkie kwiaty, chryzantemy. Lubię i nie lubię 1 listopada.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie cmentarz nigdy nie będzie parkiem. To smutne miejsce..zbyt duzo emocji, łez i pożegnań...

   Usuń
  2. Dokładnie. Zgadzam się.

   Usuń
 3. Cmentarz to miejsce wyjątkowe. Przypomina nam, że to też nasze będzie mieszkanie.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedyna pewność i stałość ale i smutek. Choć piekne aleje i pomniki ale to jednak kres...

   Usuń
 4. Połączenia za życia i po śmierci. Pięknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest chyba najbardziej niesamowite!

   Usuń
 5. Rozbudziłaś nasza ciekawość, może warto popytać lub poszukać w internecie i jakieś informacje się znajdą co do tego grobu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie znalazłam, pewnie trzebaby w archiwach cmentarza?

   Usuń
 6. Faktycznie pomnik wskazuje na to, że była to para, piękni, młodzi i... nie zdążyli nacieszyć się życiem.
  Smutne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ich historia spowodowała,mże mimo braku sympatii do tego zaborcy ich mogiła przetrwała..a może Polacy sa romantyczni?

   Usuń
 7. Pewnie ci zakochani razem umarli. Gdyby żyli dłużej, to czy ich miłość by przetrwała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co spowodowało ich śmierć a co zwyciężyło, że mają współny nagrobek? ...

   Usuń
 8. Ja w tym roku nie wzięłam aparatu na cmentarz. W ogóle jakoś inaczej niż zawsze, zamiast wieczorem wsiadłam rano w samochód i pojechałam na cmentarz. O dziwo nawet nie było jeszcze tylu ludzi i nawet miejsce parkingowe znalazłam bez większego problemu.
  Bardzo lubię "zwiedzać" cmentarze. Moją największą uwagę przykuwają zawsze groby dzieci. Często zatrzymuje się i zastanawiam się nad historią i tragedią jaka spotkała pochowane w danym grobie dziecko ... Jest wiele grobów, które budzą moją ciekawość. Czasami staram się znaleźć informacje w internecie. Przeważnie się nie udaje ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zły człowiek może mieć piękny nagrobek i odwrotnie..dziś jest internet ale dawniej, losy ludzkie zamierały wraz z odjściem najbliższych.. Mam w rodzinie hostorię o siostrze mojej mamy, która została w Warszawie na początku II wojny, bo narzeczony lotnik..jego losów nie znamy a ona zgonęła w końcu wrzesnia 1939 bo bomba wpadła do piwnicy w której siedzieli ludzie ale o tym nie ma na tablicy....

   Usuń
 9. W te listopadowe dni idziemy na groby naszych bliskich, pamiętamy o tych, którzy odeszli, zapalmy znicze, składamy kwiaty, ale też idziemy na cmentarz, aby wspólnie z innymi przeżywać smutek płynący z refleksji o nieuchronności śmierci . Wskazujesz na grób, który przypomina współczesną historię Romea i Julii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ich nie ma, bliscy odeszli w niepamięć, zabory, wojny a jednak nie zniszczono tego nagrobka z rosyjską czcionką.... Do okoła nowe nagrobki a ten trwa, tak naprawdę może chodzimy po grobie, bo do okoa trawa..
   .My jeszcze pamiętamy naszych bliskich ale kto o nas....To wyjątkowy czas.

   Usuń
 10. Wygląda, jakby razem .....,oże to była wielka, romatyczna miłość, na którą sie nie godzili rodzice, więc postanowili tak się połączyć?

  OdpowiedzUsuń
 11. Piekne i magiczne to swieto...Szkoda ze tu we Wloszech nie jest takie wyjatkowe jak w Polsce-brakuje mi takiej zadumy w te dni!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyzwyczajenie to druga skóra ..może za bardzo celebrować ten dzień. Mój tata zmarł gdy byłam dzieckiem, dlatego bywam od lat ale synowi nie narzucam częstych odwiedzin. ..

   Usuń
 12. Mnie tez często przyciąga widok jakiegoś grobu i zastanawiam się nad historią osób, które tam spoczywają. Z tego powodu ostatnio odwiedziłam grób dr Hirszfelda we Wrocławiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój syn chodził do liceum na ulicy Hirsz dlatego nie wiedziałam gdzie jest jego grób. ..

   Usuń